Samuela Šadláka – žiak II. ročníka odboru informačné a sieťové technológie a víťaz celoštátneho kola súťaže ZENIT v kategórii programovanie – web development
Pred niekoľkými týždňami sa uskutočnilo v Bratislave celoslovenské kolo súťaže ZENIT. V silnej konkurencii obhájil Samuel prvé miesto, k čomu mu srdečne blahoželáme. Opýtali sme sa ho teda, ako sa pozerá na svoje víťazstvo a aké sú jeho vyhliadky do budúcnosti.
Ako prebiehalo celoštátne kolo? Veril si, že sa ti podarí zvíťaziť?
Celoštátne kolo súťaže ZENIT sa konalo v Bratislave na SPŠE Hálová, kde sa stretli výhercovia krajských kôl. Pracovali sme podľa zadaní a grafickej predlohy na webovej stránke. Museli sme si navrhnúť databázu, vytvoriť stránky podľa grafickej predlohy a dodržiavať predurčené štandardy. Súťaž trvala niekoľko dní, prvé dva dni sme súťažili, každý deň 4 hodiny a ďalší deň sme sa zúčastnili ukážok vysokých škôl.
Už cestou v aute do Bratislavy som bol naladený na výhru, veril som, že mám veľkú šancu. Prvý deň ma mierne zaskočil, ale druhý som pracoval o to viac. Nakoniec sa mi podarilo získať 618 bodov z možných 900, čo mi zabezpečilo 20% náskok nad druhým miestom.
Čo ti víťazstvo prinieslo?
Moja výhra v súťaži pre mňa znamená veľa, nakoľko som len druhák a dokázal som zvíťaziť. Dalo mi to dosť skúseností a informácií o tom, ako môžu prebiehať súťaže, aké komplikácie sa môžu vyskytnúť. Spoznal som veľa super ľudí, naučil som sa rozdeliť si čas na rôzne úlohy, vyskúšal som si pracovať na zadaní pod časovým stresom a podobné.
Si iba v druhom ročníku, takže vedomosti, ktoré si zatiaľ získal na hodinách, by ti na víťazstvo v silnej konkurencii zrejme nestačili. Ako si sa na súťaž pripravoval?
Keďže sa programovaniu venujem už päť rokov, tak som nazbieral dosť skúseností v oblasti vývoja webových stránok. Moja príprava na túto súťaž bola v celku jednoduchá, keďže pracujem na rôznych projektoch, pomáham a učím kamarátov a študentov programovať. Okrem toho som si zistil podmienky súťaže, čo všetko smieme použiť atď. Pripravoval som sa využiť všetky možnosti, ktoré boli dostupné.
Všetko si sa naučil formou samoštúdia alebo si absolvoval nejaké kurzy?
Na začiatku som sa učil iba základy jazykov a dokázal som robiť jednoduché úpravy stránok. Počas dištančného vzdelávania a letných prázdnin som absolvoval online kurzy. Tieto kurzy mi dali perfektné teoretické znalosti. V dnešnej dobe sa zlepšujem formou samoštúdia. Hľadám si novinky alebo riešenia problémov na internete, čítam dokumentácie, pozerám videá a skúšam sa dopracovať k výsledku.
Venuješ sa práci na webových stránkach už aj profesionálne?
Áno, venujem sa vývoju webových stránok aj profesionálne, mám už nejaké portfólio mojich prác a projektov aj pre reálnych zákazníkov a firmy.
Študuješ odbor informačné a sieťové technológie. Čo ťa v rámci štúdia najviac baví?
V tomto odbore ma najviac bavia odborné predmety, napríklad programovanie, kde môžem pracovať na vlastných projektoch, kým sa ostatní spolužiaci učia základy jazyka alebo aj sieťové technológie, kde sa učím nové zaujímavé veci.
Ostáva ti čas aj na iné koníčky?
Voľného času mi ostáva dosť málo, ale viem si ho usporiadať a venovať sa aj projektom pomimo školy. Napríklad som predsedom Mestského mládežníckeho parlamentu v Novej Bani, som dobrovoľníkom v programe Show Your Talent, som členom Vidieckeho parlamentu mladých a som aktívny aj v iných podobných organizáciách. Popri tom všetkom skúšam nové veci a vzdelávam sa v technickej oblasti, ktorá ma baví.
Aké sú tvoje ďalšie plány?
Najbližším mojím plánom je zúčastniť sa a pokúsiť sa vyhrať EuroSkills v Poľsku. To je medzinárodná súťaž, v ktorej súťažia tí najlepší z rôznych štátov. Plánujem sa poriadne pripraviť, aby ma nič neprekvapilo a nebránilo mi vyhrať. Okrem toho sa chystám absolvovať odbornú prax v softvérovej firme, kde chcem vyskúšať prácu v zabehnutom tíme a na väčších projektoch.
Ďakujeme za odpovede a prajeme veľa úspechov!