Mobilita Erasmus – multimédiá a elektrotechnici – Sicília v roku 2024

V máji 2024 sa naši žiaci a žiačky z odborov elektrotechnika a multimédiá zúčastnili zahraničnej mobility Erasmus+ na Sicílii, ktorá im priniesla cenné praktické skúsenosti a nezabudnuteľné zážitky, o ktoré sa s nami podelili.

Elektrotechnici vo firme Euromecc

Žiaci z odboru elektrotechnika absolvovali prax vo firme Euromecc, kde boli oboznámení s firmou aj svojím budúcim pracoviskom. Hneď na druhý deň začali pracovať na projektoch pod vedením nových talianskych kolegov, ktorí im zadávali úlohy a boli pripravení kedykoľvek pomôcť.

Hlavnou úlohou našich Erasmákov bola práca s PLC automatmi, ktoré montovali do montážnych skríň a následne zapájali ďalšie komponenty. Po dokončení týchto úloh testovali funkčnosť programov pre betonárku. Žiaci tiež pracovali na ovládacom termináli a dostali ukážku automatického skladového systému.

Multimediálni dizajnéri a dizajnérky v Catanii

Päť žiakov a žiačok z odboru multimédiá získalo praktické skúsenosti v grafickom dizajne v meste Catania. Boli rozdelení a rozdelené do dvoch firiem, kde pracovali na zákazkách pre klientov a klientky.

V prvej firme, Pubblimat, pracovali s programom Adobe InDesign, kde zdokonaľovali svoje zručnosti v typografii a rozložení pri grafickom návrhu a spracovaní nemeckého menu. Okrem toho využívali aj Adobe Photoshop na úpravu a tvorbu rôznych grafických prvkov.

V druhej firme, Grafiche Greco, pracovali s grafickými programami, ako Adobe Illustrator, pomáhali pri tlači hotových výrobkov, laminácii a tvorbe obalov pre diplomové práce. Sledovali prácu grafických dizajnérov od návrhu až po výslednú tlač vytvoreného dizajnu.

Objavovanie miestnej kultúry a pamiatok

Po práci mali žiaci žiačky možnosť spoznávať miestnu kultúru a pamiatky. V Catanii preskúmavali uličky a zákutia mesta, navštívili trh s rybami a ovocím, botanickú záhradu a rôzne obchodíky v blízkosti hotela. Keď bolo teplo, schladili sa v tieni stromov v parku Maestranze.

Podnikali výlety mimo mesta, napríklad na Etnu, vybrali sa do malebných miest, očarili ich aj miestne pláže. Navštívili Archimedovo rodisko, mesto Syrakúzy, s jeho katedrálou, prístavom a fontánou Aretusa. Mesto Taormina, najstaršie a najznámejšie turistické centrum ostrova, ich tiež ohromilo svojou krásou.

Nezabudnuteľný zážitok

Mobilita Erasmus+ na Sicílii poskytla našim žiakom a žiačkam nielen cenné praktické skúsenosti, ale aj možnosť zlepšiť svoje jazykové zručnosti a spoznať novú kultúru a mentalitu. Všetci účastníci a účastníčky sa zhodli, že tento pobyt bol nezabudnuteľným zážitkom a v budúcnosti určite odporúčajú účasť na takýchto projektoch ďalším žiakom a žiačkam.