Exkurzia v Berlíne

Dňa 2. mája 2024 o jedenástej v noci sme vyrazili z Banskej Bystrice autobusom do Berlína. Cesta bola dlhá, trvala približne 11 hodín, no našťastie sme mali prestávku po každých troch hodinách cesty.

Po príchode do Berlína sme hneď išli na Checkpoint Charlie, ktorý v minulosti rozdeľoval východný a západný Berlín. Následne sme navštívili Jüdisches Museum, ktoré bolo veľmi pekné a zaujalo ma. Na konci prvého dňa sme prešli časť Berlína a posledných pár hodín sme strávili na Alexanderplatz. Chvíle strávené na tomto námestí som si skutočne vychutnával. Napriek tomu, že tu bolo živo, cítil som z tejto časti mesta pokoj.

Na druhý deň sme hneď ráno navštívili Technisches Museum. Po jeho prehliadke sme mali rozchod. Počas rozchodu sme sa naobedovali a prezreli si mesto. Potom sme spoločne navštívili Potsdamerplatz, Brandenburger Tor a pamätník obetiam holokaustu. Po návštevách týchto pamiatok sme mali opäť rozchod. So spolužiakom sme šli do nákupného centra, kde sme sa navečerali a následne sa poprechádzali po meste. Pri hľadaní obchodu sme sa dokonca ocitli v blízkosti Palestínčanmi organizovaného protestu, ktorý sme mohli vidieť pomerne zblízka.

V posledný deň sme sa rýchlo naraňajkovali a išli naspäť do Banskej Bystrice. Po ceste som mamke v Poľsku kúpil veľkého plyšového medveďa. Do Banskej Bystrica sme dorazili okolo ôsmej večer.

Tento výlet sa mi veľmi páčil a určite by som si ho zopakoval aj budúci rok či už v Berlíne, alebo v inom nemeckom meste. Páčilo sa mi, že sme mali rozchod a mohli sme si múzeá a mesto pozrieť tiež sami. Stretol som veľa milých, rozmanitých ľudí z celého sveta.

Jediné z čoho som mal obavy, bola strava, pretože trpím celiakiou a laktózovou intoleranciou. Moje obavy boli však zbytočné, pretože som mal na ubytovni zabezpečené adekvátne raňajky a takisto som si vedel zaobstarať v Berlíne obed aj večeru, ktoré boli chutné a obsah týchto pokrmov mi nespôsobil žiadne závažné tráviace problémy.

Jakub Geňo, I.M