Exkurzia Osvienčim

Dňa 9.apríla 2024 sme sa zúčastnili exkurzie v nemeckých koncentračných táboroch Auschwitz a Birkenau nachádzajúcich sa v meste Osvienčim.

Pri vstupe do prvého koncentračného tábora sme dostali slúchadlá, prostredníctvom ktorých s nami komunikovala sprievodkyňa v slovenskom jazyku.

Počas prehliadky sme sa oboznámili so zločinmi a zverstvami, ktoré sa v koncentračných táboroch páchali, ako aj s ich vznikom a zánikom. Dozvedeli sme sa množstvo pre nás nových, zarážajúcich a dychberúcich informácií o napáchaných činoch, ktoré boli vykonávané nacistami v oboch táboroch. Na vlastné oči sme mohli vidieť, v akých podmienkach boli väzni držaní. Z rozprávania sprievodkyne sme sa dozvedeli, ako vyzeral ich každodenný život v tábore, koľko hodín denne pracovali, ako sa stravovali, koľko času mali na vykonanie fyziologických potrieb a na spánok.

Vypočuli sme si príbehy ľudí, ktorí prežili časť svojho života v jednom z koncentračných táborov.

Mali sme možnosť ponoriť sa do desivej časti etapy ľudstva, do etapy života Slovanov, Rómov, Židov a iných skupín obyvateľstva a zamyslieť sa nad tým, že ak chceme na tomto svete všetci žiť v mieri, musíme byť k sebe tolerantní a nenávisť sa musí z našich sŕdc úplne vytratiť.

Alex Makara, II.M