Exkurzia do Mníchova

V závere mesiaca apríl sa Murgašáci a Murgašáčky vybrali spoznávať Mníchov. Svoje dojmy z dvojdňovej exkurzie zhrnul žiak Adam Pietrik z I.M.

,,V mesiaci apríl som mal jedinečnú príležitosť zúčastniť sa exkurzie v Mníchove. Tento objavný výlet mi umožnil aspoň trošku preskúmať bohatú históriu a fascinujúcu kultúru tohto dôležitého európskeho centra.

Ako začať… Po neľudskom vstávaní o druhej ráno, sme sa stretli pred školou a vydali sa na 9 až 10 hodinovú cestu autobusom. Nakoniec sme sa však dočkali a dolámaní, no natešení sme dorazili do Mníchova, kde nás privítalo zamračené počasie.

Prvým bodom nášho programu plného zaujímavostí bol futbalový štadión Allianz aréna. Videli sme, aký obrovský tento štadión naozaj je, no k prehliadke sme sa bohužiaľ nedostali. Tým šikovnejším a prefíkanejším z nás sa podarilo votrieť k inej skupine návštevníkov, ktorí sa na štadión dostali. Išli sme sa pozrieť aj do múzea futbalového klubu FC Bayern Mníchov. Keďže nie som veľký nadšenec futbalu, návšteva múzea ma neoslnila, ale verím, že praví fanúšikovia si tam prišli na svoje. Obchod so suvenírmi tiež nesklamal. Dalo sa v ňom kúpiť v podstate všetko – dresy, gril, bicykle, všetko.

Ďalšou zástavkou na našej ceste výnimočnosťami Mníchova bola návšteva slávneho múzea BMW. Pre mňa to bolo vrcholom exkurzie, keďže BMW je jedna z mojich obľúbených značiek áut. Vystavené modely áut boli nádherne zachované a perfektne zhŕňali históriu tejto značky. Postupne sme sa presunuli do predajne BMW. Na pamiatku som si chcel kúpiť nejaké pekné tričko, no keď som uvidel ceny, odišiel som čo najrýchlejšie preč. J

Po dni plnom cestovania, spoznávania a dojmov sme sa ubytovali v hoteli. Dostali sme rozchod a každý z nás sa išiel navečerať, kam chcel. Aj tak väčšina z nás skončila v Mekáči…  Po výdatnom jedle sme sa o 21:00 vrátili do hotela a dopriali si zaslúžený oddych.

Na druhý deň sme sa vybrali do múzea Deutsches Museum, ktoré je jedným z najväčších technických múzeí na svete. Uvideli sme exponáty z druhej svetovej vojny, z histórie filmov a fotografie, spoznali sme históriu mostov a mnoho iného. Mojou obľúbenou časťou v múzeu bola sekcia robotiky s interaktívnym robotom, ktorý snímal ľudské pohyby a napodobňoval ich.

Čerešničkou na záver bola prehliadka historického centra mesta, kde sme videli nádhernú radnicu Neues Rathaus a morový stĺp. Po skupinovom spoznávaní mesta sme dostali opäť rozchod, aby sme sa krásou Mníchova mohli pokochať aj osamote. Chcel som si dať nijaké tradičné jedlo, no 13 eur za schnitzel nedám… Po návrate do autobusu nás čakala opäť dlhá cesta domov.

Mníchov prekonal moje očakávania a teším sa na jeho ďalšiu návštevu.“

                                                                                                          Adam Pietrik I.M