Žiaci a žiačky Murgašky bodovali na krajskom kole SOČ v piatich kategóriách

31. marca sa konalo krajské kolo prehliadky žiackych prác a projektov po názvom Stredoškolská odborná činnosť. Medzi žiakmi a žiačkami z celého Banskobystrického kraja uspeli a na popredných miestach sa umiestnili až piati žiaci a žiačky našej školy. Znamená to, že v každej kategórii, do ktorej sme sa zapojili, sme získali pódiové umiestnenie.

Kategória 01 – voľný čas              

                1. miesto Sofia Sliacka IV. E

Kategória 09 – strojárstvo, hutníctvo, doprava

                3. miesto Šimon Kukula IV. C

Kategória 11 – informatika

                1. miesto Andrej Bočkaj IV.C

Kategória 12 – Elektrotechnika a hardware

                1. miesto Norbert Celeng IV. D

Kategória 14 – Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie

                2. miesto Matej Mojžiš IV. C

Všetkým blahoželáme k úspechu a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy!

A aké práce majú šancu uspieť? O to sa s nami podelili autori a autorky víťazných prác.

Norbert Celeng:

Moja práca nesie názov Automatizovaný skleník. Úlohou práce je, nahradiť činnosť človeka v skleníku, a to práve činnosťami ako: ohrievanie, zavlažovanie, osvetľovanie, vetranie a pod. Tento model skleníka by bolo možné využiť pre pestovanie rôznych rastlín. Vďaka malým rozmerom si ho človek môže položiť kamkoľvek do bytu a pokojne v ňom pestovať rastliny.

A moje pocity z víťazstva? V prvom rade som nečakal, že sa vôbec v tejto prestížnej súťaži umiestnim. Bol som príjemne prekvapený z prvého miesta a som veľmi rád, že moja snaha nevyšla nazmar.

Andrej Bočkaj:

Moja práca Automatizované ovládanie ústredného kúrenia sa zaoberala efektívnym riadením výhrevných okruhov ústredného kúrenia v domácnosti na základe kritérií nastavených užívateľom. Zariadenie pozostávalo z dvoch snímacích jednotiek s HMI rozhraním a ovládacej jednotky s HMI rozhraním. Komunikácia medzi zariadeniami bola bezdrôtová, čo zabezpečovalo jednoduchú manipuláciu snímacích jednotiek.

Som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť a dokonca aj vyhrať súťaž tohto charakteru. Bolo veľmi príjemné byť v kolektíve ľudí, ktorí majú veľké ambície a sú ochotní sa vďaka tomu zdokonaľovať.

Sofia Sliacka:

Ako človek, ktorý zažíva problematiku celiakie, viem, aký náročný môže byť prechod na bezlepkové stravovanie. Preto som vytvorila bezlepkový receptár pre ľudí s intoleranciou na lepok. Mojím cieľom bolo vytvoriť produkt, ktorý bude zaujímavý a zároveň jednoduchý pre čitateľa. V receptári nájdete rôzne typy jedál – od raňajok po dezerty. Pri tvorbe publikácie som sa snažila zaujať nielen obsahom, ale aj grafickým spracovaním a vlastnými fotografiami, ktoré dopĺňajú každý recept.