Predstavujeme: Samuel Sekereš

Predstavujeme Samuela Sekereša – žiaka III. ročníka odboru elektrotechnika a víťaza popredných priečok celoštátneho kola Olympiády v nemeckom jazyku.

Samuel už od prvého ročníka rok po roku zastáva prvé priečky na celoštátnom kole ONJ. Zaujímalo nás, ako vníma svoje úspechy a aké sú jeho vyhliadky do budúcnosti.

 1. Momentálne si v treťom ročníku a máš za sebou niekoľko úspechov v ONJ. Zhrň nám ich.

Všetko to v podstate začalo na základnej škole, kde som sa dvakrát po sebe umiestnil na krajskom kole. Následne som sa v prvom ročníku na strednej prebojoval do celoštátneho kola, kde som skončil šiesty. V druhom ročníku prišlo moje prvé ,,väčšie‘‘ víťazstvo, teda tretie miesto na celoštátnom kole. Napokon v marci tohto roka, v treťom ročníku, som sa umiestnil na druhom mieste celoštátneho kola, čo bol zatiaľ môj najväčší úspech.

 • Základná škola – 2x umiestnenie na krajskom kole
 • 1. ročník strednej školy – šieste miesto na celoštátnom kole
 • 2. ročník strednej školy – tretie miesto na celoštátnom kole
 • 3. ročník strednej školy – druhé miesto na celoštátnom kole
 • Ako vyzerá tvoja príprava na jednotlivé kolá olympiády? Postačia ti vedomosti, ktoré nadobudneš v škole?

Moja príprava spočíva hlavne v počúvaní rôznych podcastov a rozhovorov, k tomu pridávam aj čítanie textov v nemeckom jazyku.

Či mi stačia vedomosti zo školy? Musím povedať, že nie. Čo sa mňa týka, vedomosti zo školy tvoria tak 20 percent mojich celkových vedomostí z nemčiny. Zvyšok sú to vedomosti, ktoré som nadobudol čisto sám.

 • Kam ťa víťazstvá posúvajú?

Víťazstvá ma posúvajú stále ďalej a ďalej. Vidím to na sebe či už v pokroku svojich výsledkov, ale vnímam aj, povedzme, ‚,nárast‘‘ svojich vedomostí. Každou olympiádou na sebe vidím, že moja slovná zásoba sa rozširuje a zlepšuje.

 • Konkurencia na ONJ je zrejme silná… Vytvárajú sa tam však i nejaké priateľstvá?

Samozrejme, dá sa povedať, že áno. Nuž, tým, že súperíme medzi sebou, je každý skôr sám za seba, a preto sa viac sústreďujeme na individuálnu prípravu.

 • Si odhodlaný posúvať svoje znalosti aj ďalej?

Určite áno. Vždy je čo zdokonaľovať a sám vidím, že ešte mám čo robiť.

 • Študuješ odbor elektrotechnika. Otvára ti znalosť nemčiny v tvojom odbore mnohé dvere?

Ľudia mi často kladú túto otázku a musím povedať, že áno. Či už je to prax, ktorú som absolvoval aj tento rok v Nemecku, možné budúce štúdium alebo aj práca… Tých možností je naozaj veľa a určite to nehodlám nechať len tak.

 • Budeš v budúcnosti hľadať zamestnanie podľa toho, či v ňom budeš používať nemčinu aktívne?

Nie je to pre mňa podmienka pri hľadaní práce, ale keď už, tak prečo nie? Keď spojí človek prijemné s užitočným a ešte by ,,vďaka tomu‘‘ aj zarobil, je to len výhoda.

 • Chcel by si poslať odkaz svojim spolužiakom/spolužiačkam? Prečo sa učiť cudzí jazyk?

Myslím si, že cudzí jazyk je znalosť, ktorá sa vám skôr či neskôr určite zíde. Ak vás nebaví učenie sa cudzieho jazyka v škole, existuje mnoho iných a zábavnejších spôsobov, ako sa ho učiť aj mimo nej. 😊

Ďakujeme za odpovede a prajeme veľa úspechov!