Erasmus+ 2023 – časť druhá

V čase maturitných skúšok sa skupinka Murgašákov tvorená žiakmi 2.M, 3.C a 3.D v rámci mobility Erasmus+ vydala do Catanie – mesta ležiaceho na ostrove Sicília. Súčasťou tejto skupinky som bol i ja. Účelom našej cesty bolo nadobudnutie pracovných skúseností v zahraničí, práca s jazykovou bariérou, rozvíjanie soft skills a spoznávanie miestnej kultúry.
Výhoda Catanie oproti iným destináciám Erasmu je, že odbornú prax tu môžu získať ako žiaci odboru elektrotechnika, tak aj žiaci multimédií. Firmy Grafiche Grecco a Euromecc S.R.L. ponúkajú užitočné pracovné skúsenosti všetkým, ktorí majú to šťastie zúčastniť sa tohto zájazdu.
Moja osobná skúsenosť s firmou Grafiche Grecco je veľmi príjemná. Mal som to šťastie pracovať s milým kolektívom ľudí, ktorí sa mi aj napriek značnej jazykovej bariére snažili pri práci pomôcť. Náplňou mojej práce bola tvorba grafického a komerčného materiálu. Išlo o prácu, ktorá ma veľmi baví a bol som rád, že sa jej môžem venovať v okruhu ľudí, ktorí sa ňou živia. Veľa som sa tam naučil.
Návšteva Catanie však nebola len o praxi a pracovných skúsenostiach. Jedinečnou súčasťou tejto mobility bolo najmä spoznávanie zahraničnej kultúry. Centrom nášho bádania bola Catania – mesto s takmer 3000-ročnou históriou. Už v minulosti bola významným obchodným uzlom. Dochádzalo tu k veľkému miešaniu kultúr – je to zreteľné napríklad na budovách a historických pamiatkach, ktorých je v Catanii naozaj veľa. Určite odporúčam pozrieť si Teatro Antico a Katedrálu sv. Agáty. Pre tých, ktorí preferujú prírodné krásy, neďaleko centra mesta leží nádherná piesočná pláž. Trochu ďalej sa nachádza majestátna Etna ponúkajúca nádherný panoramatický výhľad na samotné mesto. Ak teda vychytáte pekné počasie…
Mnoho krásnych lokalít sme videli aj v okolí mesta. Navštívili sme Syrakúzy, rodisko gréckeho vynálezcu Archimeda, Taorminu – pôvabné mesto s divadlom Teatro Greco, ktoré bolo postavené už v 3. storočí pred Kr. a Aci Castello.
Avšak, kráčanie a obhliadka pamiatok nie je jediný spôsob, ako spoznávať kultúru. K autentickému zážitku značne prispieva aj talianska kuchyňa, ktorá určite stojí za zmienku. Cenovo je porovnateľná s našou slovenskou. Slovami neviem popísať ten okamih, keď som prvýkrát ochutnal taliansku margheritu, no ak by som to mal skúsiť, bolo by to asi takto: Boh dal pizzu Talianom do génov a margherita je z nich najlepšia.
Po úžasnej skúsenosti počas Erasmu sa chcem poďakovať vedeniu školy za realizáciu tejto mobility. Ďakujem i za príležitosť zúčastniť sa jej. Špeciálne poďakovanie patrí pánovi učiteľovi Gnebusovi za jeho jedinečný sprievod Cataniou, výborný historický opis mesta a plynulé vovedenie do zvykov Sicílčanov. Všetkým budúcim účastníkom a účastníčkam želám pekný zážitok a pripomínam, že ak vám niekto bude chcieť predať náramok z obsidiánu z Etny, jeho cena určite nie je 5 eur, ani 4 eurá, ani 3 eurá, ale na 2 eurách sa už nejako dohodnete.
Program Erasmus bol pre mňa a myslím, že aj pre zvyšok účastníkov jedinečnou skúsenosťou, na ktorú sa len tak nezabúda. Podľa mňa je v súčasnosti možnosť praxovať takýmto spôsobom tá najužitočnejšia. Žiak či žiačka si precvičí, ako pracovať a fungovať v úplne novom prostredí. To mu alebo jej môže pomôcť s praxou v budúcnosti. Objavovať Cataniu vo voľnom čase bol tiež skvelý zážitok. Sledovať miestnu architektúru a objavovať históriu Catanie ma veľmi bavilo. Na krásne pláže sme si tiež našli čas a veľmi sme si ich užili… Až na tie spálené nohy.

Jakub Šávolt II.M