Zručnosť, elán, nápaditosť, invencia a tvorivosť na Murgaške – interview s víťazom ZENIT 2022

ZENIT je súťaž pre študentov stredných škôl, cieľom ktorej je rozvíjať ich tvorivosť, odborné vedomosti a praktické zručnosti, v snahe vyhľadávať a podporovať talenty.


V marci SPŠ Jozefa Murgaša hostila 38. ročník celoštátneho kola súťaže ZENIT v kategórii elektrotechnika a programovanie. Súťaž zameraná na elektroniku pozostáva z troch blokov. V prvej, teoretickej časti, študenti odpovedali na otázky preverujúce ich znalosti. V druhej časti študenti vypracovali projekt, kde využili svoje teoretické znalosti praktické zručnosti či kreativitu. V tretej časti súťaže navrhli, zrealizovali, osadili a oživili plošný spoj podľa zadanej schémy elektronického obvodu.


Do celoštátneho kola sa prebojovali traja žiaci našej školy. Víťazom celoštátneho kola ZENIT v elektrotechnike v kategórii A sa stal Filip Pavlovič, žiak IV. D triedy SPŠ Jozefa Murgaša. Víťazovi sme položili niekoľko otázok.


V silnej konkurencii študentov z celého Slovenska si získal prvé miesto, k čomu ti blahoželáme. Aký je to pocit? Veril si, že môžeš vyhrať?


Určite som do súťaže nešiel s tým, že idem vyhrať prvé miesto. Dúfal som, že budem aspoň v top 5. Do poslednej chvíle som neveril, že som naozaj vyhral a trvalo mi pár minút, kým som si vôbec uvedomil, čo sa stalo. Bol to veľmi dobrý pocit a určite by som si ho chcel zopakovať znova.


Ktorá časť súťaže bola pre teba najťažšia?


Musím priznať, že žiadna časť mi, prekvapivo, nerobila nejaké extrémne problémy, pretože podobné zadania robíme aj u nás v škole. Jediná vec, v ktorej som zaostával, bola 3. časť súťaže, teda návrh dosky plošného spoja a jeho vyhotovenie. Háčik bol totiž v tom, že som robil v programe, s ktorým som nemal skúsenosti a to mi zabralo dosť času. Ešte 5 minút pred odovzdávaním som výrobok nemal hotový, no stihol som všetko presne na minútu a fungovalo to na prvýkrát, čo je dosť neobvyklé.


Je elektrotechnika tvojím koníčkom alebo ti zostáva čas aj na iné aktivity?


Nebudem klamať, ak poviem, že je to môj koníček číslo 1. Venujem sa mu približne 20 – 30 hodín do týždňa posledných 5 rokov, ale mám aj iné voľnočasové aktivity, samozrejme. Práve ony mi poskytujú oddych od tejto záľuby. Väčšmi sa však venujem návrhu vlastných zariadení, mnohokrát ostávajú iba na papieroch z dôvodu finančnej alebo konštrukčnej náročnosti. Vôbec si s tým ale hlavu nezaťažujem, pretože každý jeden projekt či dokončený, alebo nie, ma posúva vpred.


Do akej miery ti pomohli vedomosti získané počas štúdia?


Elektronike som sa začal venovať už v ôsmej triede na základnej škole, takže s príchodom na strednú som už nejaké základy mal. Vďaka našim profesorom, ktorí majú vysoké odborné znalosti a dennodenne nám ich odovzdávajú, som sa posunul vpred. Murgaška mi ukázala iné cesty, rôzne súčiastky a naučila ma, ako používať matematiku v praxi. Odvtedy sa riadim zásadou: ,,Radšej nech to zhorí na papieri, ako v skutočnosti.“ – aj keď sem tam mi ešte čo-to zadymí. Nezískal by som 1. miesto, ak by ma naša škola nenaučila niektoré finty a ťahy, ale určite by som nevyhral, ak by som sa elektrotechnike nevenoval aj vo voľnom čase. Rozhodne sa vyplatilo zaujímať sa o elektroniku skôr. Nielen kvôli tomu, že som si bol istý vo výbere štúdia a budúceho zamestnania, ale uľahčilo mi to aj učenie sa v škole. Je predsa veľkou výhodou, mať ako-taký obraz o veci, keď učiteľ napíše nadpis na tabuľu.


Získal si vďaka účasti a víťazstve v súťaži nejaké kontakty, ktoré by ti mohli pomôcť v budúcej kariére alebo štúdiu?


Kontakty v oblasti štúdia ani nie, keďže vysokú školu mám už vybratú. Avšak, rozprával som sa s pánom inžinierom Valúchom, vedcom z Cernu, o projektoch, na ktorých pracujú. Sľúbil mi, že sa pokúsi zobrať ma na pár dní do Cernu, aby som videl, ako takéto veci robia skutoční odborníci. Či je to kariérny kontakt, síce ešte netuším, ale viem, že keď budem potrebovať odbornú radu, budem sa mať na koho obrátiť.


Aké máš plány po absolvovaní maturity?


Po skončení strednej školy som rozhodnutý ísť za štúdiom do zahraničia, konkrétne do Holandska. Tu plánujem vyštudovať minimálne inžiniera. Po získaní titulu budem hľadať prácu vo výskumných inštitúciách a neskôr by som si chcel založiť vlastnú firmu špecializovanú na meraciu techniku.


Čo by si odkázal študentom, ktorí váhajú, či sa majú zapojiť do odborných súťaží?


Určite sa toho netreba báť! Ak vás to baví, treba sa zúčastniť. Rozhodne by nemali mať mať obavy z neúspechu, pretože nejde o výhru, ale ide o to, zdokonaliť sa vo svojom odbore. Možno by ste si povedali, že niekto kto vyhrá prvé miesto, sa už nemá v čom zdokonaliť, ale to nie je pravda. Aj ja som našiel v sebe niekoľko nedostatkov, ktoré som vďaka Zenitu v sebe objavil, hoci som o nich predtým netušil a podarilo sa mi ich odstrániť. Takže, ak váhate, či do toho ísť, tak vám vrelo odporúčam Zenit skúsiť. Na Zenite ste totiž všetci víťazi bez ohľadu na to, na koľkom mieste ste sa umiestnili Každý si odnesie nejaké cenné hmotné veci alebo skúsenosti, no drvivá väčšina si odnáša obidve.